Колчак і Ганна Тімірьова: любов на тлі війни і революції

4

Їх роман тривав п’ять років. На цей період припали дві війни і революція. Але трагічні події в житті країни не могли разрушитьчувств цих двох.

Обтяжені сім’ями

Як дивно грає людьми доля… Наявність подружжя зазвичай є перешкодою для зав’язування любовних відносин. Але не будь у Ганни Тімірьової чоловіка, роман її з адміралом Колчаком навряд чи відбувся б. Посудіть самі. Він – 41-річний військовий, політичний діяч, вчений-океанограф, полярний дослідник. Вона – художниця і поетеса 22-х років від роду. У них різні інтереси і різні кола спілкування.


Колчак суворий, але привабливий

Але чоловіка Анни – капітана I рангу Сергія Тімірьова – переводять у 1915-му в Гельсінгфорс, де тоді служив Колчак. І молода красуня без пам’яті закохується вперше в житті. Вона зачарована суворої харизмою Олександра Васильовича настільки, що їй стає байдужі приписи суспільної моралі.


Ганна ніжна і романтична

Захоплена жінка першою говорить про любов і з подивом чує у відповідь визнання – виявляється, адмірал вже давно без розуму від неї, але вважає себе не вправі нав’язуватися чужій дружині. Тим більше, що і у нього є своя.

Так, у обох подружжя і сини, а значить – зобов’язання, які так просто не відкинути. Тому закоханим тільки й залишаються рідкісні зустрічі, між якими – довгі місяці порізно.


Ця фотографія Ганни висіла на стіні каюти Колчака

В горі і в радості

Анна, будучи людиною цільним і прямим, не хотіла обманювати чоловіка, апотому запропонувала розлучення. Здійснити його в царській Росії було досить складно, і Тимиревы зуміли розірвати шлюб тільки в 1918-м. Сталося це під Владивостоцької консисторії. А далі їх шляхи розійшлися: він з сином емігрував у Харбін, вона поїхала в Омськ – до Колчака, проголошеному Верховним правителем країни.


Резиденція Колчака р. в Омську

В тому місті вони прожили близько року, але практично весь час – роздільно. Так вони дотримувалися пристойності, адже адмірал все ще перебував у шлюбі з іншого (його дружина і син перебували тоді в Парижі). А оскільки Олександр Васильович часто виїжджав на різні фронти, часу у закоханих друг на друга було не так-то багато.

Тімірьова не сиділа склавши руки: працювала перекладачкою у відділі друку Управління справами Ради Міністрів та Верховного правителя, шила білизну для солдатів, роздавала їжу пацієнтам в госпіталі. Це ще більше зближувало її з коханим, адже вони бачилися протягом дня – в лазареті, на переговорах з союзниками, при обговоренні текстів для преси.


На сходах Омського госпіталю

«Поки смерть не розлучить нас…»

У листопаді 1919-го уряд Колчака виїхало в Іркутськ. З п’яти сотень прихильників в шлях з Верховним правителем вирушило всього десять чоловік. Серед них була і його Ганна. Ніхто не очікував щасливого завершення цієї історії, тому захоплення мандрівників більшовиками не став несподіванкою.


Іркутський тюремний замок. Тут тримали Колчака і Тимиреву

Тімірьова добровільно пішла під арешт, щоб не розлучатися з коханим. У в’язниці вони постійно обмінювалися записками (послання переносили охоронці). В рядках цих листів відчувається щира турбота один про одного – кожен побоюється за близького більше, ніж за себе.


Камера-музей Олександра Колчака. Знаходиться в СІЗО №1 р. Іркутська

Пам’ять, пронесена крізь десятиліття

Парі не випало розділити спільну долю. 7 лютого 1920 року адмірал був розстріляний у тюремному дворі. А його улюблена пройшла через всі митарства радянських в’язниць і таборів: загальний «стаж» її висновків склав 30 років. Між термінами були короткі проміжки на волі, і тоді жінка згадувала навички художниці і працювала ретушером, чертежницей, інструктором по розпису іграшок, бутафором в театрі.


Вірш коханій, написане через півстоліття після його смерті

Реабілітована була в 1960-м. Померла ж в 1975-му, переживши коханого на 55 років. До останнього дня Анна зберігала в своєму серці почуття до нього.

У рубриці «Історії кохання» ви також можете прочитати про Ідею і Ісидорі Штраус, любові двох фотографів, які жили на різних кінцях Світу, а також про зворушливі стосунки П’єра Абеляра та Елоїзи Фульбер.

Жінки Чоловікові Поради Цікаве Традиції Романтика