Пристрасне кохання Сергія Єсеніна та Айседори Дункан

4

Між ними було багато спільного. Обидва – люди мистецтва з неприборканим темпераментом і зневагою суспільними умовностями. Але і відмінності кидалися в очі. Йому – 27, він визнає тільки російську мову і почувається комфортно лише на батьківщині. Їй – 45, вона володіє англійською, німецькою, французькою і вважає себе скоріше громадянкою світу, ніж Сполучених Штатів Америки. Тому не дивно, що роман Сергія Єсеніна та Айседори Дункан викликав у сучасників суперечливі почуття.


Неймовірно красива пара

Танцівниця від Бога

У 1921 році Дункан прибула в радянську Росію на запрошення наркома освіти, щоб створити там танцювальну школу. Під час подорожі якась ворожка передбачила американці швидке заміжжя, на що ця затята феміністка тільки посміялася. Адже вона була противницею шлюбу і ратувала за вільні стосунки.


Дункан і її учениці

На сцені Дункан теж прагнула до свободи – виходила без пуантів і корсета в розвівається туніці. Класичної хореографії не визнавала – танцювала, як того вимагала душа. За незвичайну пластику і приголомшливу грацію її прозвали «божественної босоніжками». Талант Айседори захоплював багатьох, не став винятком і Сергій: він дивився її виступу ще до особистого знайомства.


Айседора любила сценічні костюми «а-ля Стародавня Греція»

Доленосна перша зустріч

Вони зустрілися лицем до лиця в жовтні 1921-го на вечірці у художника Георгія Якулова. І відразу ж здивували оточуючих, оскільки повели себе так, ніби давно знайомі. Балерина прилягла на софу і стала гладити поета, опустивши поруч на підлогу, по волоссю. Вона примовляла: «За-ла-тая га-ла-ва», називала красеня ангелом і бісом. І поїхала з ним кататися по столиці, а потім запросила в орендований особняк.


Дункан обожнювала автомобілі, але у Єсеніна була можливість катати її лише на візнику

Так почався їхній роман, який викликав чимало пересудів у богемному середовищі. Навколишнім не давала спокою різниця у віці. Одні вважали, що ці відносини – останній шанс старіючої зірки завести молодого коханця. Інші бачили користь з боку Сергія – мовляв, йому хочеться погрітися у променях чужої слави. І при цьому забували, що він вже цілком відбувся як поет, а тому, що таке шану і захоплення відмінно знає.


Молодий, але вже знаменитий

Через терни до шлюбу…

Незабаром після першої зустрічі поет перебрався в особняк танцівниці. Так почалося їхнє спільне проживання і гладким воно не було. Сергій ревнував свою американку і до колишнім коханим, і до нинішніх знайомцям. За звичкою заливав своє «горе» горілкою, а потім влаштовував скандали, збирав речі і йшов. Дункан розшукувала його по всій Москві і привозила назад.


Москва, якою її бачила Айседора

Незважаючи на всі складнощі розлучатися вони не хотіли. І коли навесні 1922-го балерина вирішила відправитися в турне по Європі та Америці – кар’єра її в Росії не задалася, так і фінансовий стан треба було підправити – питання про розставання навіть не ставилося. Навпаки, Айседора пристрасно хотіла взяти з собою кохану людину. Однак з візами для нього були проблеми.

І тоді переконана феміністка відступила від своїх принципів і уклала шлюб, оскільки розуміла: офіційним чоловікові перепон для в’їзду чинити не будуть. Відбулася знаменна подія 2 травня 1922 року в Хамовницькому Загсі столиці. Зал, де проходила церемонія, був маленьким і непоказним, але закохані не звертали на це увагу – вони були повні надій на щасливе сімейне життя і вдалі гастролі.


Зараз зал в Хамовницькому Загсі не в приклад краще, ніж був у 1920-х

Нездійснені очікування

Через місяць після одруження пара покинула Росію. Танцівниця мала намір непогано заробити на своїх виступах, а поет мріяв придбати на заході нових шанувальників. Ні ті, ні інші сподівання не збулися. Богиня танцю вже не викликала таких бурхливих захватів, як у попередні роки. Ну а Єсеніна сприймали в основному в якості «додатки» до знаменитої дружини.


Відлітаючи в Берлін, пара сподівалася на краще

Така ситуація ускладнювала їх і без того непрості відносини. Російський геній скандалив і буянив – Айседорі одного разу навіть довелося викликати поліцію. Подружжя стали перейматися один одним, особливо помітно це виявлялося з боку чоловіка.

Влітку 1923-го пара повернулася до Москви. Але через місяць танцівниця покинула країну, а з нею і Сергія. Незабаром він надіслав дружині телеграму, в якій повідомляв, що любить іншу і щастя в новому шлюбі.


Вони недовго були разом…

Так закінчився пристрасний роман двох неординарних людей. Проте пам’ять про неї жива до цих пір. Історики та мистецтвознавці намагаються зрозуміти мотиви їх вчинків. А письменники і драматурги створюють про їх любові зворушливі твори.

Також в нашому блозі ви можете прочитати цікаві історії кохання літніх людей, про стосунки реальної пари з «Титаніка», а також історію П’єра Абеляра та Елоїзи Фульбер.

Жінки Чоловікові Мистецтво Традиції Романтика