Рим, дружина і фінська природа: що надихало авторів музичних шедеврів про квіти?

5

Кожен з нас назве пару-трійку музичних творів, у назві яких фігурують ті чи інші квіти. Що ж надихало авторів цих шедеврів і всі ці композиції присвячені мальовничій красі квітів?


Природа і музика – невіддільні один від одного прояви прекрасного

Від дзвоника до аквілегії

Одне з найдивовижніших класичних творів – цикл фортепіанних п’єс композитора Яна Сібеліуса «Квіти». Відомо, що фінський музикант із захопленням ставився до природи. Цікаво, що квіткові витвори Сібеліуса не позбавлені і містицизму: для композитора мало значення, що деякі з надихали його квітів вважаються священними на його батьківщині – у Фінляндії.


Які тільки квіти не послужили музичного мистецтва

Виразно звучить квіткова тема у творчості Сергія Рахманінова. Серед них – пісні «Річкова лілея» та «Зів’яв квітка», романси «Бузок» і «Маргаритки». Одним з улюблених квітів композитора була біла бузок. Трепетна любов Рахманінова до цієї квітки втілилася в романсі «Бузок», який музикант написав у рік свого одруження.


Бузок стала символом творчості Рахманінова

Ще один автор квіткових музичних композицій – Клод Дебюссі. Він написав музику для романсу «Польові квіти» на слова П. Бурже, а також на свої власні слова для романсу «Про квіти». Останній, як і інші романси з власної лірикою музиканта, був написаний під впливом вражень від поїздки в Рим.


Навіть польові квіти здатні надихнути на шедевр

І зовсім не про квіти!

Однак деякі музичні твори, які викликають у нас міцні асоціації з квітами, мають не так вже багато спільного з флористичної темою. Отже, що ж це за пісні?

Знаменитий «Вальс квітів» Чайковського, супроводжуючий дивертисмент другого акту балету «Лускунчик», спочатку не мав прямого відношення до квіткової теми і носив назву «Золотий вальс». Ми забуваємо, що в дивертисмент, що включає відомий номер, беруть участь не тільки персонажі-квіти, але і персонажі-солодощі, які збираються в узори під час вальсу. Виходить, мотив квітів у знаменитому танці зовсім не єдиний, а первісна назва композиції це тільки підкреслює. Самі ж танцюристи, колись виконували квіткові ролі, носили золоті костюми (звідси і назва), ніяк не натякають на різноманіття видів зображуваних персонажів.


Спочатку відомий вальс був не «квітковим», а «золотим»

Тим не менш Чайковський був відомим любителем квітів. Річна природа надихала композитора не тільки на твір музики, але і на написання віршів. На його вірш «Конвалія» навіть був написаний романс «Конвалія», автор якого – відомий композитор кінця позаминулого століття Аренський Антон.


Конвалії надихнули Чайковського на поетичний твір

Музична основа для опери «Ірис» насправді розповідає зовсім не про трав’янисту рослину з яскравими квітами. Це своєрідна данина японській культурі, якої надихнувся її автор П’єтро Масканьї: саме в такій стилістиці поставлений спектакль. Можливо, ім’я головної героїні, збігається з назвою квітки, також має відношення до східної екзотики. Адже традиційно в Японії безліч жіночих імен співзвучні з назвами явищ природи і квітів. Серед таких імен – Ayame, що в перекладі на російську означає «ірис».


«Ірис» – опера не про квіти

Пісня «Лотос» Роберта Шумана не така романтична, як може представитися недосвідченому російськомовному слухачеві, і теж не оспівує колориту квітучої флори. Музику для цієї пісні, композитор написав на слова вірша з однойменною назвою німецького поета Генріха Гейне. Текст пісні іронічно розповідає про легковажних стосунках між статями, де гордовита коханка глузливо порівнюється з лотосом.

Хто знає, скільки ще не прозвучали мелодій про кольорах чекає свого «зоряного часу». Можливо, серед муз майбутніх класиків виявляться і нові види квітів, виведених селекціонерами.

квіти, букети Троянди Мистецтво Музика