Символіка кольорів у різних культурах

4

У всі часи людей оточували квіти. Ними прикрашали одяг і житла, додавали в їжу, їх дарували на знак любові або підтримки. Квіти здатні передати наш настрій, наші почуття в різні моменти життя, радісні або сумні.

Складно уявити світ без квітів, вони наші постійні супутники. Любов до них знаходить своє відображення в живописі, поезії і навіть архітектурі. У різних культур і народів своє особливе ставлення до квітів, але захоплення ними – незмінно.


Квітка завдяки розташуванню пелюсток, створюють образ зірки, часто символізує Сонце

Квіти в Стародавньому Єгипті

У Древньому Єгипті квіти використовувалися для прикраси палаців. Статуї богів і храми прикрашалися ними під час проведення ритуальних обрядів. Нерідко для цього використовувалися цілі квіткові композиції. Вази в той час мали не один отвір для букета, а декілька, щоб можна було вставляти квіти окремо.

Ніжні квіти лотоса підносили богам як символ жертвоприношення. Ця традиція збереглася дотепер у буддистських храмах, де квіти розміщують перед зображенням божества.

Квіти в Стародавньому Римі та Стародавній Греції

Тут велике значення квіти мали в релігійних обрядах. Живі квіти і дерева відображали символічне значення. Наприклад, гілками дуба (як символу влади і сили) прикрашалися статуї Зевса – головного в міфології бога. Гілки оливи були знаком богині мудрості Афіни, прибережна сосна асоціювалася з Посейдоном, богом морів і океанів.

Також квіти дарували молодятам на весілля, переможцям змагань і полководцям. При цьому віддавали перевагу композиціям у вигляді вінків.


Зображення квітів можна знайти на древніх єгипетських папірусах

Квіти в середньовічній Європі

Тут квіти теж були пов’язані з релігійною символікою. Ними прикрашалися інтер’єри монастирів і церкви. Квіткою, що символізує чистоту і непорочність Діви Марії, була лілія. Червоні пелюстки троянд позначали пролиту кров Ісуса Христа, а іриси – його страждання і муки.

Під час проведення сільських свят жінки прикрашали себе польовими квітами, наприклад, лавандою. Запашні трави, кріп або м’ята, також були в пошані.

Квіти в Індонезії та Індії

З давніх часів і по наш час без кольорів неможливо уявити жоден вівтар в Індії, вдома чи в храмі. Існують повір’я про те, які квіти потрібно підносити того або іншого божества, а деякі сорти взагалі заборонені через нібито накладеного на них прокляття.

Існує традиція обсипати пелюстками не тільки статуї богів, але і молодят, важливих гостей, іменинників. Краще для цього вибрати квіти без сильного запаху і відмовитися від зламаних і зів’ялих. Під час різних святкувань важко уявити жінку або дівчину, не прикрасив себе яскравими живими квітами.


Любов до квітів знайшла відображення у багатьох картинах відомих художників

Квіти в східних країнах

Народи Сходу люблять квіти всім серцем. Велике місце в історії культури займає японське мистецтво ікебана. Японці вирощували квіти і давали їм незвичайні, красиві і поетичні назви. Наприклад, жовта хризантема могла називатися «пурхаючий золотий метелик». Живі квіти завжди були джерелом натхнення для японських і китайських художників, авторів фресок, мозаїк, різьбярів по дереву. Без квіткового орнаменту важко уявити собі китайські килими та шовку.

Квіти в Стародавній Русі

Квіти символізували кінець зими, життєву силу. На Русі без квітів не обходиться жодне свято. Наприклад, на Івана Купалу молоді дівчата плели вінки, а вплетаемые квіти мали певне значення. Ромашка – символ невинності, мак – швидко проходить дівочої краси. Існувало повір’я, що дівчина з вінком на голові володіє особливими, магічними силами. Вважалося, що вінок оберігає свою господиню від злих сил. Шамани також вірили, що квіти можуть відкривати двері в потойбічний світ.


Квіти з пелюстками, зверненими вгору, символізують прийняття божественного дару

У всіх культурах світу квіти відображають циклічність життя. Навесні вони виростають, літа квітнуть, восени в’януть, а взимку вмирають. Це було відзначено навіть у Біблії і писаннях ацтеків. Стародавні народи відзначали: «наше Тіло подібно до квітки: воно розквітає і в’яне».

Квітка – символ радості, щастя та свіжості. Квіти, подаровані як подарунок, допомагають передати почуття та емоції. Визнання в любові, привітання з важливою подією в житті, підтримка в скрутну хвилину – ось з чим може допомогти вам букет, і з цим погодиться представник будь-якої культури.

квіти, букети і квіткові композиції Квітковий етикет Традиції