Сині троянди

46

Сині троянди не зустрічаються в природі. Такий колір пелюсток – результат роботи селекторів. Спроби вивести сині троянди робилися протягом кількох століть, проте отримати бажаний результат вдалося порівняно недавно – в 2000-х роках. Велика партія квітів була розпродана в декількох країнах, а потім сині троянди знову зникли: і з прилавків, і у постачальника. Сині троянди немов в черговий раз підтвердили своє значення: з давніх часів вони вважалися символом недосяжного ідеалу.


Сині троянди – символ недосяжного ідеалу

Історія синіх троянд

Інтерес до синім трояндам виник давно. Вперше їх намагалися вивести в XII столітті. Для цього застосовувався метод фарбування – у коріння квітів вводили синій пігмент. Перші згадки про троянди, виведених таким способом, що зустрічаються в книзі арабською мовою. Тим не менш інші письмові джерела того періоду (в тому числі шляхові записки мандрівників) свідчать про те, що знамениті троянди насправді мали бузково-сірий колір.


Перші спроби вивести сині троянди робилися в XII столітті

Наступна спроба призвела до появи сорти троянд Blue Moon. Їх отримали методом гібридизації: об’єднали генетичний матеріал різних видів в одній клітині. Результатом стали квіти ніжно-бузкового кольору.


Сорт троянд Blue Moon

Наступний етап пошуків зайняв 13 років. Саме стільки часу австралійська і японська компанії – Florigene і Suntory – спільно працювали над завданням виведення синіх троянд. Вперше посміхнулася Удача в 2004 році. Методом генетичної модифікації вчені створили троянду, яку згодом всі бачили охарактеризували як лавандова.

Вчені діяли наступним чином. Вони вирішили додати два гени, які змогли б вплинути на структуру квітки. Першим ввели синій пігмент рослин – дельфінідін (його отримали з фіалки), а потім білок, який не дозволив рослині блокувати дельфінідін.

Якби все пройшло так, як планували вчені, їм вдалося б вивести сині троянди. Тим не менш білок, який ввели штучно, не зміг повністю блокувати процеси всередині самої квітки. В результаті пелюстки отримали неяскраву забарвлення. Крім того, кислотність у таких рослин була підвищена. Як наслідок – кислота зруйнувала дельфінідін.

Здавалося, дослідники повернулися до того, з чого вони починали. Щоб задуманий метод спрацював, їм потрібно вивести новий вид троянд з низьким рівнем кислотності.

У 2008 році довгоочікувані сині троянди з’явилися і перші партії розпродали в декількох країнах. Тим не менш сорт так і не був зареєстрований. На даний момент ці квіти відсутні у колекціонерів і постачальника – компанії Suntory Flowers.

Як легко і швидко замовити доставку свіжих квітів?

Компанія Flora Express пропонує замовити квіти за доступною ціною. Для цього досить вибрати з каталогу сподобався букет, вказати контактні дані – свої і отримувача, сплатити покупку одним із запропонованих способів. Флористи компанії зберуть композицію з самих свіжих рослин, а кур’єри доставлять її в зазначений термін і простежать за тим, щоб ні один пелюстка не постраждав в дорозі.

квіти, букети і квіткові композиції Троянди Жінці