Цікаві факти про кольорах

4

Особлива увага до кольорів у людей виникло ще в далекій давнині. У Стародавній Греції, наприклад, цим дарам природи приписували божественне походження. В Індії вважали, що квіти з’явилися на світ не для того, щоб тішити людину своєю красою та ароматом. Неповторні рослини індуси вважали кращим видом подарунків для близьких. Але є й інші цікаві факти, пов’язані з квітами.


Квіти здатні реагувати на дотики – це загальновідомий факт про таких рослинах

Види квітів і незвичайні факти

З певними видами квітів пов’язано чимало фестивалів і свят. Так, у Стародавній Індії проводився фестиваль квітів, у Стародавній Греції святкувався день гіацинтів та лілій, у Німеччині – фіалок, в Болгарії – троянд і т. д.

Королева квітів-троянда з давніх часів вважалася символом божественної таємниці. У стародавніх персів існувало переказ, що у цариці квітів спочатку були білосніжні пелюстки. Але одного разу троянду побачив соловей. Він притиснув бутон до своїх грудей, з пробитого шипами серця птиці на пелюстки крапнула кров. Так пелюстки квітки забарвилося в червоний колір. До речі, саме троянда сьогодні є національною квіткою за рішенням Конгресу США в 1986 році.

З трояндами пов’язані й інші історичні факти і легенди. Цікаво, що в Стародавній Індії будь-яка людина, що приніс цей красивий квітка правителю, міг просити виконати своє бажання. А масло троянди в минулому цінувалося на вагу золота.

Що стосується інших видів квітів, безліч цікавих фактів пов’язано з лотосом. Ця квітка відіграв особливу роль в історії Стародавнього Єгипту. Лотос єгиптяни присвячували богині родючості Ізиді. І велика кількість квітів лотоса на берегах Нілу під час його розливу вважалося добрим знаком, що обіцяє особливий урожай.

Чимало незвичайних фактів відомо про хризантему. Назва квітки перекладається з японського як «сонце». У цій країні зображення хризантеми допускалося тільки в одязі членів імператорської прізвища. У Японії і донині картинки з такою квіткою визнані священними, тому що ця рослина – символ святила.

А чи знаєте ви, звідки з’явилася назва «гладіолус»? Це ім’я подарував прекрасного дару природи давньоримський письменник Пліній Старший. Він звернув увагу на схожість рослини з зброєю гладіаторів. Назва «гладіолус» походить від Gladius, що означає «меч».


В Америці троянда є головним квіткою країни, справжнім національним символом

Що ще потрібно знати про квіти?

Красиві створення яскравих кольорів надихали на творчість багатьох поетів і письменників всього світу. Навіть у Біблії є згадка про квітку лілії, яка виросла зі сліз Єви, вигнаної з раю. Ці романтичні квіти сьогодні часто вибирають для створення весільних букетів поряд з трояндами. А ось гвоздика виросла на Голгофі. Вважається, що квітка виріс на місці, звідки Божа Матір дивилася на страждання свого Сина.

Вінки з квітів є найдавнішим видом прикраси. Їх плели як на Русі, так і в Стародавньому Римі. Квіткові вінки використовували для прикраси жител, для проведення урочистостей, як обрядові атрибути. Давньогрецький філософ і природодослідник Теофраст присвятив вінків з квітів цілу главу у своєму науковому трактаті. А у слов’ян на Івана Купалу створені композиції з рослин пускали по воді і передбачали майбутнє по тому, як пливуть вінки.


Вважається, що королівський квітка лілія виросла зі сліз вигнаної з раю Єви

Творчість великого Пушкіна так надихнуло микроминиатюриста А. Коненко, що він створив мініатюрний збірка творів поета на пелюстках троянд. Книга мала розміри 30 х 32 мм і була подарована дружині.

Інші цікаві факти, пов’язані з квітами:

  • Про кольорах писали Пушкін, Тютчев, Фет, Блок та інші. Роман А. Дюма «Чорний тюльпан» є класикою світової літератури. Його кілька разів екранізували, а в кінці XX століття зняли мультфільм.
  • У Німеччині росте найдавніша в світі троянда. Місцем її розташування виступає собор Хільдесхайм. Вже більше 1000 років вона радує око відвідувачів, причому її кущ вже практично підноситься над дахом будівлі.
  • На схилах гір Південної Америки можна зустріти квітка Пуйя Раймонда, який розкриває свої пелюстки лише один раз на 150 років, а після – гине.
  • Самим великим квіткою на планеті визнана Раффлезія Арнольда, вага якої досягає 11 кг, а діаметр 91 див. Щоб його побачити, потрібно потрапити на острів Суматра в Індонезії.
  • Найбільшу ціну – $5000 – платять за золоту орхідею, яка випускає свої перші стріли з суцвіттями тільки після 15 років життя. Місцем її вирощування є гора Кінабалу в Малайзії.
  • У появі такого головного убору, як капелюх, «винні» квіти, а точніше – троянди. У середньовічній Франції жінки покривали голови вінками, сплетеними з цих кольорів. Їх називали шпанелью, і вони ж стали прародителька сучасної капелюшки.
  • Одна з версій походження назви квітки незабудка така: коли Бог роздавав імена всім рослинам, то почув від одного з них: «Не забудь мене!». «Так тебе будуть кликати», – відповів йому Бог.
  • В Ірландії будинку католиків і протестантів розрізнялися за кольором квітів: перші віддавали перевагу білим, а другі – помаранчевим.


Орхідеї рідкісних сортів можуть коштувати шалені суми, самим рідкісним видом цих рослин вважається золота орхідея

Квіти в різних країнах

У багатьох державах є квіти-улюбленці. Їх зображають навіть на гербах країн. Наприклад, в Японії в якості символу використовується хризантема, у Швейцарії – едельвейс, в Ірландії – конюшина. У Китаї національним квіткою визнаний півонія, жителі цієї країни вірять у магічні властивості такого рослини. А в США квіти-символи є і у окремих штатів. Так, в Огайо це гвоздика червоного кольору, в Індіані – незабудка.

Скільки цікавого, а подекуди і казкового таять в собі квіти: це милі і тендітні створіння, яких люди так люблять, цінують і бережуть. Скарбничку знань про квіти при бажанні можна поповнювати регулярно, адже нові сорти, оригінальні забарвлення рослин з’являються практично щодня. А майстерність флористів дозволяє насолоджуватись розкішними букетами червоного кольору або будь-якого іншого відтінку, ефектними квітковими композиціями.


Квіти та інші рослини нерідко є національними символами, присутніми на гербах і не тільки
квіти Поради Цікаве Мистецтво Дизайн